Mityba
Grįžti į sąrašą
Greitoji svorio metimo pagalba: kaip susidoroti su emociniu persivalgymu?

Greitoji svorio metimo pagalba: kaip susidoroti su emociniu persivalgymu?

Kartais stipriausi persivalgymo priepuoliai užklumpa, kai esate silpniausios emocinės būsenos. Taip, emocinis persivalgymas gali sužlugdyti jūsų pastangas numesti svorio.


Nuotaikos, maisto ir dietos ryšys
Emociniai persivalgymo priepuoliai užklumpa, kai asmuo nori numalšinti negatyvias emocijas, tokias kaip stresas, pyktis, baimė, nuobodulys, liūdesys ir vienatvė. Tiek įvairūs gyvenimo įvykiai, tiek kasdienės nemalonios smulkmenos gali iššaukti neigiamas emocijas, lydinčias į emocinį persivalgymą ir nutraukti visas svorio metimo pastangas. Tiesa, kai kurie žmonės patirdami stresą, atvirkščiai, negali praryti nė kąsnelio. Deja, jei nepriklausote šiai žmonių kategorijai, gali būti, kad griebiatės šokoladinio saldainio arba pakelio bulvių traškučių kiekvieną kartą, kai susierzinate arba ištinka stresas.


Maistas dažnam pagalbininku tampa ir tada, kai jaudinamasi dėl artėjančių svarbių įvykių, o gal su kažkuo įvyko konfliktas. Nesvarbu, kokios emocijos sukelia persivalgymą, rezultatas visuomet liekas toks pats. Tai uždaro į užburtą ratą.


Patarimai, padėsiantys grįžti į kelią
Nors persivalgymo priepuolius sukelia emocijos, jūs galite juos valdyti ir atnaujinti pastangas numesti svorio. Išbandykite šiuos patarimus:


Sutramdykite stresą. Jei emocinių persivalgymų priežastimi yra stresas, išbandykite tokias streso įveikimo technikas kaip joga, meditacija arba relaksacija.


Išmokite pajusti tikrąjį alkį. Jūsų alkis fizinis ar emocinis? Jei valgėte vos prieš kelias valandas ir skrandis dar nesiunčia signalų, kad yra alkanas, užkandžiauti nederėtų.


Rašykite mitybos dienoraštį. Rašykite, ką suvalgote, kiek, kada, kaip jaučiatės kai valgote ir kiek alkanas esate kai nusprendžiate pavalgyti. Su laiku galite išvysti, kiek jūsų mitybą valdo emocijos.


Ieškokite pagalbos. Pasikalbėkite apie savo problemas su šeima ir draugais, jie gali nuraminti, o tai padės išvengti emocinio persivalgymo.


Kovokite su nuoboduliu. Vietoje to, kad užkandžiautumėte, kai iš tiesų nejaučiate alkio, pasivaikščiokite, pažiūrėkite filmą, pažaiskite su augintiniu, klausykitės muzikos, skaitykite, naršykite internete arba paskambinkite draugui.


Neprievartaukite savęs. Kai bandote pasiekti svorio metimo tikslą, imate riboti kalorijas, dažnai valgote tos pačios rūšies maistą ir neleidžiate sau mėgautis tuo maistu, kurį mėgstate. Tai gali padidinti persyvalgymo priepuolius, nes šitokia savęs prievarta paliečia emocijas. Leiskite kartais sau pasimėgauti skanėstu ir neatsisakykite maisto įvairovės.


Užkandžiaukite sveikai. Jei neįstengiate neužkandžiauti tarp pagrindinių valgymų, rinkitės neriebų, mažai kaloringą užkandį, tai gali būti švieži vaisiai, daržovės su neriebiu padažu ar kukurūzų spragėsiai.


Išsimiegokite. Jei dažnai pavargstate, galite imti užkandžiauti tam, kad pasisemtumėte energijos. Vietoje to verčiau eikite anksčiau miegoti arba prigulkite pogulio.


Dairykitės terapijos. Jei išbandėte visas savikontrolės priemones, tačiau niekas nepadėjo, nesidrovėkite kreiptis į specialistą. Terapijos seansai padės suprasti, kas slypi už emocinių persivalgymų ir padės išmokti susikaupti. Terapija taip pat padės suvokti, ar nesergate valgymo sutrikimais, nes kartais jie slypi po emociniu persivalgymu.


Bandant susidoroti su emociniais persivalgymais svarbiausia mokytis iš savo patirties ir susitelkti ties teigiamais pokyčiais, kurių pasiekėte mokydamiesi sveikai maitintis.


Šaltinis: www.mayoclinic.com
 

Susiję straipsniai
Komentarai
jedale 2011-11-17 09:17
nezinau ka ir daryt suesciau viska kas papola po ranka,ka bedaryciau niekas ne padieda,kada mirsiu tada ir sublogsiu,
ingė 2011-12-11 20:04
Jedale Kai apima stresas nepulk į virtuvę, o eik pasivaikščioti(jei turi šunį tai pasiimk)ir kaip ranka nuims. vaikščiodama galvok pozityviai, bet ne apie maistą.
balta 2011-12-19 09:05
visą dieną galiu pragyventi labai saikingai valgydama, bet jau kai grįžtu vakare namo - tai laikykitės... gal namo visai negrįžti?